منطقه دوازده شهرداری اصفهان

منطقه 12 با مساحت 8223 هكتار، طبق طرح پيشنهادي شوراي شهر اصفهان در خصوص طرح تقسيم بندي و محدوده هاي پيشنهادي شهرداري اصفهان و با عنايت به گسترش شهر، در فروردين  سال 1386  از منطقه 8 تفكيك و به صورت رسمي آغاز به كار كرد. اين منطقه از شمال به تقاطع بزرگراه آزادگان و جاده ديسمان در امتداد جاده ديسمان تا پل گز، از جنوب به امتداد خيابان بهارستان از تقاطع كاوه تا تقاطع خيابان امام خميني، از شرق به پل گز در محور بزرگراه معلم و خيابان كاوه تا سه راه ملك شهر (تقاطع خيابان بهارستان) و از غرب به محور خيابان امام خميني از تقاطع خيابان بهارستان و محور بزرگراه آزادگان تا تقاطع جاده ديسمان محدود مي شود.

 

منطقه 12 با مساحت 1608 هكتار، طبق طرح پيشنهادي شوراي شهر اصفهان در خصوص طرح تقسيم بندي و محدوده هاي پيشنهادي شهرداري اصفهان و با عنايت به گسترش شهر، در فروردين  سال 1386  از منطقه 8 تفكيك و به صورت رسمي آغاز به كار كرد. اين منطقه از شمال به تقاطع بزرگراه آزادگان و جاده ديسمان در امتداد جاده ديسمان تا پل گز، از جنوب به امتداد خيابان بهارستان از تقاطع كاوه تا تقاطع خيابان امام خميني، از شرق به پل گز در محور بزرگراه معلم و خيابان كاوه تا سه راه ملك شهر (تقاطع خيابان بهارستان) و از غرب به محور خيابان امام خميني از تقاطع خيابان بهارستان و محور بزرگراه آزادگان تا تقاطع جاده ديسمان محدود مي شود.ويژگي هاي عمومي

محلات منطقه 12 داراي قدمتي طولاني بوده و بسيار ارزشمند مي باشند. از ويژگي هاي اين منطقه همجواري پالايشگاه اصفهان، نيروگاه شهيد منتظري، شهرك صنعتي محمود آباد، شهرك اميركبير، منطقه صنعتي، بيمارستان تخصصي كودكان امام حسين (ع)، سراي سالمندان صادقيه، همجواري با دانشگاه صنعتي اصفهان، كارخانه شير پگاه و تصفيه خانه پساب شمال شهر است. اين منطقه بخاطر وجود مناطق صنعتي متعدد داراي تردد بسيار بالاي خودروهاي سبك و سنگين مي باشد و همچنين اين منطقه 2 ورودي شهر اصفهان (اتوبان معلم و اتوبان آزادگان) را در بر دارد.

ويژگي هاي تاریخی و گردشگري

وجه تسمیه­ی محله­ی عاشق­آباد گویای سابقه­ی تاريخي اين محله است. واکاوی هویت تاریخی محله­ی عاشق­آباد که یکی از محلات بسیار قدیمی اصفهان می­باشد، امروزه به جهت در اختیار نداشتن منابع و شواهد تاریخی چنان در هاله­ای از ابهام و پیچیدگی است که صحبت پیرامون آن به صورت حدس و گمان میسر است. با این حال می­توان گذشته­ی تاریخی عاشق­آباد را به دو دوره تقسیم نمود. دوره­ای که از زمان شکل­گیری تا دوران صفویه یعنی سال۱۰۰۶ هجری قمری (سال انتقال پایتخت صفویان به اصفهان ) طول کشید و دوره­ی دوم که از زمان صفویان به بعد می­باشد. در مورد دوران ماقبل صفویه، تاریخ عاشق­آباد همانند بسیاری از مناطق دیگر دارای تاریخی مبهم و فارغ از اسناد و مدارک قابل دفاع است.

در واقع تعمق در وجه­تسمیه­ی محلات پیرامون عاشق­آباد خود گویای این مطلب است که این منطقه دارای سابقه­ی طولانی است. وجود مزارع اطراف عاشق­آبادکه با کمی تأمل در نام آنها به اسامی برخورد می­کنیم که همگی بار تاریخی زیادی را به یدک می­کشند همچون عشق­آبادی، چهل­دختران که برگرفته از افسانه باستانی مربوط به تاریخ ایران باستان می­باشد، مزرعه­ی هرمزان که پیرامون این نام و وجه­تسمیه­ی آن می­توان مطالب بسیاری را ذکر نمود و صحراها و مزارع دیگر.  اطلاع و آگاهی ما پیرامون تاریخ عاشق­آباد قبل از دوران صفویه، محدود به آثار و قراین تاریخی است، اما با انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت در عصر صفوی عاشق­آباد وارد مرحله­ای جدید از تاریخ خود می­شود که در آن مردمان این محل نقشی پر رنگ در فتوحات عصر شاه عباس اول داشتند.

نقاط قوت و ضعف

 • ورودي اتوبان معلم به شهر اصفهان
 • خروجي اتوبان آزادگان
 • پتانسيل بالاي ايجاد مناطق تجاري ويژه
 • داراي فضاي بسيار بالاي شهري جهت استفاده از پتانسيل هاي سرمايه گذاران و پروژه هاي مشاركتي
 • داراي پتانسيل بالاي ايجاد مراكز گردشگري
 • وجود 5 ايستگاه خط مترو در اين منطقه ( قدس ، بهارستان ، گستان ، مفتح ، عليخاني)
 • آلودگي هوا بخاطر وجود شهرك هاي صنعتي ، تردد خودرو بالا ، پالايشگاه
 • داراي اراضي بسيار زياد خارج از محدوده و كشاورزي
 • وجود بافت فرسوده
 • بافت محلات كم برخوردار
 • كمبود مراكز بهداشتي در محلات
آدرس: 
اصفهان، خيابان امام خميني، خيابان بهارستان غربي، شهرداري منطقه ۱۲
شماره فکس: 
۳۴۲۰۶۰۰۵
تلفن: 
۳۴۲۱۸۰۷۱
۳۴۲۱۸۰۷2
۳۴۲۱۸۰۷3
۳۴۲۱۸۰۷4
موقعیت ما روی نقشه ی گوگل: 
کد محتوا 5874

برچسب ها